איך הפכנו סבתא אנונימית לדבר החם הבא בסצנת המוזיקה הישראלית עם שורה של אומנים מפורסמים.

בגיל 74, גבריאלה איילון נשלחה מחדר הניתוח למנוחה בביתה ולא ידעה מה לעשות עם כל הזמן שהתפנה לה. היא החליטה ללמוד לשיר ולנגן, התחברה עם מוזיקאים כמו עמיר לב וזהבה בן, ועכשיו מוציאה אלבום ראשון

כשחושבים על סבתא לחמישה נכדים, לרוב מדמיינים בייביסיטר נצחית, אוכל טעים בבישול ארוך, פנסיה ומנוחה שכוללת תחביבים כמו קרמיקה, ברידג' וקורס פילאטיס לגיל הזהב. אבל זה רק כי עוד לא פגשתם את גבריאלה איילון, בת 74 מגבעתיים, שעוד רגע הופכת לדבר החם הבא בסצנת המוזיקה הישראלית עם אלבום ראשון של שירים שכתבה והלחינה. את השירים יבצעו שורה ארוכה של אמנים בהם עמיר לב, זהבה בן, ארז לב ארי, חמי רודנר, אריק סיני, סיוון טלמור, רוסו & ויינברג ועוד.

בתחילת השבוע שעבר הושקה טעימה ראשונה מהפרויקט של גבריאלה (דרך נענע דיסק), עם הסינגל "פעם היה שם מלון" בביצוע עמיר לב. הסינגל והסיפור מאחורי הפרויקט התגלגלו לאוזני מערכת טיים אאוט, והם והציעו לנו הצעה שלא יכולנו לסרב לה. בכל זאת, לא כל יום נותנים לגברת בת 74 להשתלט על העיתון.

אז מה הסיפור של גבריאלה? בספטמבר 2017 היא עברה ניתוח כריתת ריאה לאחר שחלתה בסרטן. בשובה הביתה מצאה עצמה בטלה מכל מעשה – עד אז גבריאלה ובעלה אלברטו, ד"ר לביומכניקה, ניהלו את "מרכז איילון לחינוך גופני" הקיים בגבעתיים כבר 22 שנים. היא החליטה ללמוד פיתוח קול ונגינה בגיטרה יחד עם נכדתה רומי בת ה-11 – פיתוח קול לטובת אימון הנשימה וגיטרה לנשמה.

רומי הנכדה, היום כבר בת 12.5, מספרת איך הכל התחיל: "מה שפיתה אותי ללמוד עם סבתא היה השיעור לפיתוח קול. אני אוהבת לשיר ורציתי לשפר את השירה שלי. סבתא אמרה שאם זה הכיוון שלי, כדאי שאלמד גם לנגן, והחלטנו לקחת שיעורים יחד. חילקנו בינינו את הזמן, חצי אני וחצי סבתא. מה שקרה בסוף זה שסבתא השאירה אותי בשיעורים כפולים עם המורה, והיא נעלמה לחדר ליד, לכתוב ולהלחין". את רומי עוד תזכו לראות מככבת בקליפ לשיר שנכתב בהשראתה. גבריאלה התכוונה להשאיר אחריה, לכל מקרה שלא יהיה, מזכרת לבני המשפחה.

המורה והיוצרת סיון רובין שמעה את השירים שכתבה גבריאלה, ושכנעה אותה שהם חייבים להישמע ברבים, ושהם טובים מכדי להישאר במסגרת המשפחתית המצומצמת. סיון הפנתה את גבריאלה לבעלה המפיק המוזיקלי יאיר רובין, על הדרך נוספו שירים וכך נולד פרויקט משותף מהמם ביופיו.

גבריאלה איילון. נטשה את השיעורים כדי לכתוב

גבריאלה איילון. נטשה את השיעורים כדי לכתוב

בגוף ראשון

קשה לדבר על הפרויקט המשמח מבלי להתעכב כמה דקות על התקופה הקשה ממנה הוא נולד – ועל הרגע שבו הודיעו לגבריאלה שגופה בגד בה. וכך היא מספרת: "לאחר שנה ארוכה של ייסורי תופת, שנה שבה רופאת המשפחה שייכה את כל התופעות הכואבות לגילי המתקדם, הקלדתי בגוגל את כל התופעות המגוונות המתארות את הדוויי. שריפה בגב העליון כאילו הוא עולה באש שאינה מתאכלת ולו לרגע. אין מפרק בגוף שנותר פטור מכאבים, יכולתי ממש לשמוע את שקשוקו של נוזל בכל מפרק ומפרק כיצד הוא עמל יום ולילה, ללא לאות, להפריד את הגפיים מהגוף המרכזי. כל נגיעה, אפילו של הסדין הדק של הלילה הייתה בלתי נסבלת. ד"ר גוגל קבע פיברומיאלגיה, מילה מסובכת אותה שיננתי מן הכתוב כל אימת שרציתי להזכיר אותה, מן מחלה 'שצריך ללמוד לחיות איתה' גם אם זה כמעט בלתי אפשרי. עם הפתק בו כתובה המילה מיהרתי צולעת אל הרופאה. פגשתי שם רופא צעיר, מחליף, שמיהר לאמץ בקלות חגיגית את הדיאגנוזה שלי והפנה אותי לבדיקה ראומטולוגית.

"לא אלאה אתכם בפרטים, ובעצם על מי אני עובדת – לאחר שלל בדיקות יסודיות נשלחתי בין השאר לצילום רנטגן של בית החזה. הצילום גילה גידול של ארבעה וחצי ס"מ באונה השמאלית העליונה. היום, במבט לאחור, אני זוכרת את האדישות המופלגת בה קיבלתי את הבשורה. אין לי דרך לפרש אותה מלבד שלאור הכאבים הנוראיים, הקבועים, הבשורה להגיע למנוחה לא נראתה כל כך מאיימת, והלכתי לקנות חלב ולחמניות במכולת ממול, לארוחת הבוקר.

הפרויקט של גבריאלה

"ביום האשפוז, במיטת בית החולים, הרגשתי שזכיתי בחבצ"ר (חופשה בצווי רופא) כזו שמורידה ממך כל אחריות, המצפון נקי, אף אחד לא מצפה שתמשיכי בתפקידייך היומיומיים. אז התבהר לי עד כמה הייתי בעצם שפוטה מרצון. התבהר לי גם שאם לחיות זה לא קל אז למות עוד יותר קשה.

"הגידול הגיע לשיא של 7 ס"מ, אך למרבה המזל לא שלח גרורות. אחרי הניתוח, ואחרי כמה ניסיונות של כימותרפיה, החלו תופעות הלוואי. הפנמתי לאן זה הולך ועשיתי הערכת מצב זריזה: בת 74, חיים מלאים ומאושרים, בת מזל שהגידול הוצא במלואו. החלטתי לוותר על הטיפולים ופשוט לחיות".

אלבום ראשון בגיל 74

הבת לירון קופילוב הבחינה בכישרון של אמה כבר מגיל צעיר. "ממש מהרגע שהתחלתי לדבר ולכתוב זיהיתי שיש פה משהו אחר. בגילאים בוגרים יותר, אמא תמיד התנדבה לעשות במקומנו משימות כתיבה במסגרת הלימודים. אין מצב שהמורות האמינו שאנחנו כתבנו את מה שהגשנו שם, הן יצאו מגדרן".

ומה עושים עם כל הכישרון הזה?
"המון פעמים אמרתי לה לעשות משהו עם הדפים הכתובים שהיו מפוזרים בבית, אבל היא המשיכה בשלה. טיפלה בכולם ופחות בעצמה. אני כל כך שמחה שזה קורה סוף סוף. אומרים שאף פעם לא מאוחר מדי, גם כשלפעמים ברור שכבר די מאוחר. אמא הוכיחה, מול אתגר מהסוג הקשה ביותר שהנחית עליה הגורל, שאפשר להתרומם ולבחור לנצח. אמא, באופטימיות המדהימה הזאת שלה, הסיטה הצידה את החרדות והחליטה לשיר. המילים פרצו בכוח משלהן אל הדפים".

מעז יצא מתוק?
"זה לא תסריט שהייתי בוחרת בשום צורה, אך כשאומרים להוציא את המיטב מכל מצב שנכפה עליך אין דוגמא מאלפת מזו. לא רק שאמא סירבה להיכנע לדאגה ולייאוש, היא גם פינתה מקום למוזיקה ונוצר פרויקט יפהפה, מיוחד במינו".

הנכדה תום בצילומי הקליפ "שפה אחרת"

הנכדה תום בצילומי הקליפ "שפה אחרת"

אלברטו, בעלה של גבריאלה, איך זה להיות נשוי לרוקסטארית בהתהוות?
"תמיד התפעלתי מאיכות כתיבתה של גבי. מדי פעם היא הייתה קוראת לפניי סיפור או פיליטון שכתבה. הלחנים הם החלק היותר מפתיע בסיפור הזה, הם קלחו וממשיכים לקלוח, אחד יותר יפה מהשני. אני נהנה להתגייס לנושא בתחומים שלי. מלווה אותה בגיטרה ככל שאני יכול, למדתי לנגן לבד, אך בעיקר בצילום ועריכת סרטונים שזה תחביב רציני שלי".

וכשהוא אומר שזה תחביב רציני הוא מתכוון לזה – אלברטו צילם את הנכדה תום בת ה-5 על רקע גרין סקרין לקליפ משולב אנימציה שייצא בקרוב. "סבתא סיפרה לי שכשהייתי יותר קטנה הייתה לי שפה משלי, קצת אחרת משאחרים דיברו", היא מספרת. גבריאלה כתבה על זה שיר בשם "שפה אחרת". "כמו אחותי רומי, גם אני אוהבת לשיר ולרקוד מול סבתא שתמיד מצלמת אותנו".

ומתי את תוציאי אלבום משלך?
כשאני אגיע לגיל של סבתא, דברו איתי.

גבריאלה נכנסה לפלייליסט של גלגל"צ
של כאן 88 ולרבבות לבבות של מאזינים.
התראיינה באינספור תחנות רדיו, עיתונים ותכניות
האלבום שלה יצא בלייבל של להב שחור של האוזן השלישית
לאחר שעשינו לאלבום גיוס המונים מוצלח.

לעמוד הפייסבוק של גבריאלה
לערוץ היוטיוב של גבריאלה

דילוג לתוכן